Tavaly a bányásznapi ünnepi műsorunk, valamint a Kazincbarcika médiatörténelmét bemutató kiállításunk anyaggyűjtése kapcsán szembesültünk azzal, hogy milyen fantasztikus média- és várostörténelmi örökséget hagyott hátra Takács István, városunk volt tanácselnöke.
Ekkor elhatároztuk, hogy halálának 10. évfordulóján mini kiállítással megemlékezünk életútjáról, pályájának a városhoz kapcsolódó fontos időszakairól, hogy ezeket a történelmi hagyatékokat mások is láthassák. Kiállítások rendezésére a lehetőségeink korlátozottak, de igyekeztünk úgy összeválogatni a dokumentumokat, hogy minél nagyobb idősávot öleljenek fel. Nem volt nehéz dolgunk, hisz Pista bácsi két fia, István és Zsolt méltón őrzik, védik édesapjuk örökségét.
A médiatörténelmi és az emlékkiállítás szorosan összekapcsolódott, hisz 2014-ben volt 25 éve, hogy Takács István életre hívta a Barcikai Históriás várostörténeti kiadványt, melynek minden lapszámát Mezey István grafikái díszítik.
Takács István nyugdíjba vonulása után, 1989-ben indította útjára a Barcikai Históriást, amelynek célja Kazincbarcika városának és környékének sokoldalú, tudományos igényű ismertetése volt. A 2000-ig, tíz éven át megjelenő kiadvány hasznos útikalauza volt a város története, történelme iránt érdeklődőknek, amely nagy szolgálatot tett Kazincbarcika, a táj, a szülőföld megismerésében, megszerettetésében és az érte való szolgálatban is.
Hasonló céllal, képi formában, 2012 januárjában Takács Zsolt (ugye nem esik messze az alma a fájától) létrehozta a Képi Demokrácia Kazincbarcika internetes csoportot, attól az ötlettől vezérelve, hogy archív fotókon keresztül emlékezzünk az elmúlt időkre, beszélgessünk a régi Kazincbarcikáról. Lassan kezdtek előkerülni a régi fényképek, mára már kb. ötezer darab gyűlt össze, és hihetetlen történetek is megelevenedtek általuk.
Az oldalon, körülbelül egy éve, egyre többen kezdtek érdeklődni az egykori Barcikai Históriás helytörténeti újság iránt is, ezért a Takács fiúk elhatározták, hogy a régi számokat elérhetővé teszik az interneten is. Ám, mivel az újság csak kb. 10 évig létezett, és főleg még az internetkor előtt, adódott a kézenfekvő ötlet, hogy anyagait a Képi Demokrácia fotóival, sztorijaival bővítsék. Ennek eredményeként újra életre kelt a Barcikai Históriás, Képi Demokrácia, Kazincbarcika - Barcikai Históriás címmel, és születtek újabb helytörténeti írások.
Többek között a Kajdacsy Tibor tollából a Napfény vendéglő vagy a Mazsola, a „J” történetét feldolgozó írás, vagy a régi május elsejékre visszaemlékező összeállítás, de olvashatunk új anyagot Herbolya történetéről, interjút Kálmán Vilmossal vagy Hrabina Norberttel.
Az utóbbi interjúalany megszólalása is jelzi, hogy a Históriás nem csupán a múltról szól, hiszen kiderült, igény és nagy érdeklődés van az új események iránt is. Így kapott helyt, többek között az Idővár Nyugdíjas Kulturális Klub Módszertani füzetét bemutató bejegyzés, az amerikai űrkutatási központ, a NASA kutatómérnökeként dolgozó, kazincbarcikai kötődésű, évente hazalátogató Schág Éva Megismerni az ismeretlent című előadásairól szóló rendkívül érdekes írások, valamint az Újkazinci Baráti Kör programjain bemutatkozó, kazincbarcikai kötődésű előadók, művészek, alkotók bemutatása, mint például legutóbb a gitárművész Polgári László vagy a harisnyavirág készítő Gyenes Rózsa.
Remélem, hasonlóan a többi városi szervezethez, a jövőben mi is tovább gazdagíthatjuk a Kzincbarcika történetét.
Kálmánné Kati